Where People & Piggies Thrive

Newbie or Guinea Guru? Popcorn in!

Register for free to enjoy the full benefits.
Find out more about the NEW, drastically improved site and forum!

Register

Search results

  1. Lacy&Buttercup

    What to use instead of towels?

    I buy a pack of 50 adult sized dog pads, brand name- "On Your Own", from Wal-Mart for under $13. I use them alot. One almost every day to serve their veggies on in addition to under my newspaper.
  2. Lacy&Buttercup

    Litter pan under the hay rack

    I made a litter pan out of extra coroplast also and put it under the hay rack. I've put newspaper in it. I tried shavings but they tracked it all over the fleece with their little feet. I'm thinking of trying Yesterday's News in it. I also took out their other litter box to give them more room...
  3. Lacy&Buttercup

    Mattress Pads

    Well, I've got the hand vac. I love it! My mattress pads came yesterday. They are so thin! Are they usually thin? I've never seen a mattress pad in all my 35 years. I've decided to sew my fleece to the pads. My question: Since they're thin, should I sew two pads together? Thanks for any answers!
  4. Lacy&Buttercup

    Mattress Pads

    It was. I went to the thrift store today and only found one for $8.99. The layers and sewing were coming apart. Call me crazy but I just won a bid on Ebay. I got two new twins for $13.76 total. Next step, buying a hand vacuum.
  5. Lacy&Buttercup

    Mattress Pads

    Thank you both! I think I'll try to find two twins. Wow, $.50, sure beats $13! Skipping off to the thrift store...
  6. Lacy&Buttercup

    Mattress Pads

    Hi everyone! I have just changed to fleece tonight. I'm so excited. I'm using puppy pads, oodles of newspaper, several thick beach towels then fleece. I haven't bought mattress pads yet because I don't know what size to buy. Wal-Mart has some on clearance, online, in twin and full. All crib...
  7. Lacy&Buttercup

    Pros And Cons Of Kiln Dried Aspen

  8. Lacy&Buttercup

    Pros And Cons Of Kiln Dried Aspen

    I was using cedar shavings until I found this website. Now, I'm using aspen. I love it but it took three small bags from Wal-Mart for a total of $9 to fill my 2x4 . I called my local feed store and they have a 3 cubic foot bag of kiln dried pine for $4.89. I have no idea how big that is. Math...
Top