Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 37

Thread: Price of Owning A Guinea Pig

  1. #1
    Cavy Slave Sagers4's Avatar
    Joined
    Jul 15, 2011
    Location
    Oregon
    Posts
    12
    Thanks
    5
    Thanks
    0 Rec'd/0 Posts
    Mentioned
    0 Post(s)
    Quoted
    1 Post(s)

    Price of Owning A Guinea Pig

    I was thinking about getting guinea pigs again in a couple months or so and I am setting up a list of everything I need so I can see approximately how much it all would cost. I wondered for those of you with two or three guinea pigs if you knew approximately how much you spent on guinea pig pellets each month and hay for your pigs.

    Thanks so much!

  2. #2
    Cavy Slave Xw0lfie's Avatar
    Joined
    Feb 27, 2012
    Location
    US
    Posts
    71
    Thanks
    5
    Thanks
    9 Rec'd/8 Posts
    Mentioned
    1 Post(s)
    Quoted
    4 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    Hey there Sagers4, I have 5 boars and for me there is no price when owning a piggy
    Anyhow
    Heres my breakdown of what I usually spend now granted it will vary depending on where you live.

    But I usually buy 50lbs of Oxbow Pellets from a local petshop (they have to order it in.)
    And its a good $56.00 and it last me a good 5-6 months, I keep it in air tight containers .(though I know vitamin c degrades which is why I feed fresh veggies.)
    and then I also purchase hay from KMS, which with shipping for me comes out to be $56.(and some change.)
    And I always buy my veggies weekly anywhere from 5 dollars to about 10 dollars. So $40-80 a month.
    So if you buy in bulk lets say the pellets and hay you will be spending a lot in one month but it works out to be cheaper in the long run.

    Be sure to keep some extra change i.e Emergency money just in case for vet visits and such. It can easily rack up to thousands and dollars. But the piggies are worth it!

  3. "Thank you, Xw0lfie, for this useful post," says:

    CritterLuvva (04-25-12)

  4. #3
    Cavy Slave
    Joined
    May 01, 2011
    Location
    Ontario Canada
    Posts
    66
    Thanks
    0
    Thanks
    4 Rec'd/3 Posts
    Mentioned
    1 Post(s)
    Quoted
    4 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    I read somewhere recently to expect to spend at least $10 a month per pig on hay, food and fresh produce.

    In addition to that I try to put at least $100 away for medical.

  5. #4
    Cavy Slave kittymalone's Avatar
    Joined
    Jan 01, 2012
    Location
    Machesney Park, IL
    Posts
    255
    Thanks
    16
    Thanks
    64 Rec'd/51 Posts
    Mentioned
    9 Post(s)
    Quoted
    25 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    I have 4 girls. I bought them 10 lbs of Sweet Meadow pellets which cost (with shipping) $22. I hadn't run out of their other pellets (I wanted to switch them) so I'm not sure how long they'll lat yet. I spend about $5.00 a week on veggies (check to see if your grocery store has produce that needs to be sold right away. I get 6 green peppers for $1.29). I buy bales of timothy hay from a local farmer. 5 bales cost me $16 and will last a LONG time. The quality of his hay is superior to what I can find in the stores and MUCH cheaper. I use fleece in their cage and hard wood stove pellets (40 lbs for $3.99 at a local farm supply store, but they are also available at Menards or Home Depot) in the kitchen area (I just started this yesterday but at that price I could completly change out the kitchen every day).
    Vet bills are the biggest thing. I have a vet fund of $500 set aside for my animals but was only able to do this because of our tax return (lifesaver!).

  6. #5
    Cavy Slave doganddisc's Avatar
    Joined
    Mar 13, 2012
    Location
    Windsor, CT
    Posts
    220
    Thanks
    63
    Thanks
    50 Rec'd/32 Posts
    Mentioned
    26 Post(s)
    Quoted
    64 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    If you do everything right, it should cost you roughly $40-80 for two or more.

    The initial start-up cost with cages and accessories can be a hard hit though. I was not able to get coroplast from the place I used to ($15 a sheet way back when) and had to pay $40 for a sheet instead. Cubes will run you $20 for a box. I generally use two boxes for one cage since I like having a storage area underneath.

    Fleece, when it's on sale, can cost you about $25-30 for four yards. I always buy extra so I'll have something to change out.

    Hay is around $8 a bag and can last you quite awhile depending on your guinea pig. I used to have a trio that sucked it down like crazy. The guy I have now could care less and occasionally nibbles it.

    I buy pellets for $10 a bag and it lasts me forever. I hardly use them though because I feed mostly veggies.

    Veggies are the expensive part- I probably spend $10-15 a week. I like to feed a variety though.

    Accessories and toys, if you get creative, can be anywhere from free to $50. I just blew $30 today because my creativity is lacking significantly

    Water bottles are usually $10 with the combined holder/bottle.

  7. #6
    Cavy Slave pocketmonster's Avatar
    Joined
    Mar 14, 2011
    Location
    Greenville, NC
    Posts
    499
    Thanks
    113
    Thanks
    93 Rec'd/59 Posts
    Mentioned
    16 Post(s)
    Quoted
    86 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    So Guinea Pigs, much like anything else, can be made cheaper if you're frugal. Here's a fun tip I thought of today and haven't had time to execute:
    PVC pipe joints make GREAT tunnels! They come in all sorts of different joint combinations and can be personalized by hot gluing fabric on certain parts.. Mod Podge and scrapbook paper *may* work but I think you have to be careful about cavies licking the Mod Podge.

    I wish I had more time to go through my piggy low-down! I am a college student and cut costs at every corner and yet still have three incredibly loved and healthy piggies. I will repost when I am not supposed to be studying!

  8. "Thank you, pocketmonster, for this useful post," says:

    KatzeFace (04-03-12)

  9. #7
    Cavy Slave Sagers4's Avatar
    Joined
    Jul 15, 2011
    Location
    Oregon
    Posts
    12
    Thanks
    5
    Thanks
    0 Rec'd/0 Posts
    Mentioned
    0 Post(s)
    Quoted
    1 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    Thank you for all the input everyone! It is very helpful!

  10. #8
    Cavy Star, Photo Contest Winner pinky's Avatar
    Joined
    Feb 11, 2010
    Location
    Unincorporated Carol Stream, Illinois, United States
    Posts
    8,666
    Thanks
    559
    Thanks
    1,782 Rec'd/1,429 Posts
    Mentioned
    428 Post(s)
    Quoted
    1167 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    Quote Originally Posted by kittymalone View Post
    I have 4 girls. I bought them 10 lbs of Sweet Meadow pellets which cost (with shipping) $22. I hadn't run out of their other pellets (I wanted to switch them) so I'm not sure how long they'll lat yet. I spend about $5.00 a week on veggies (check to see if your grocery store has produce that needs to be sold right away. I get 6 green peppers for $1.29). I buy bales of timothy hay from a local farmer. 5 bales cost me $16 and will last a LONG time. The quality of his hay is superior to what I can find in the stores and MUCH cheaper. I use fleece in their cage and hard wood stove pellets (40 lbs for $3.99 at a local farm supply store, but they are also available at Menards or Home Depot) in the kitchen area (I just started this yesterday but at that price I could completly change out the kitchen every day).
    Vet bills are the biggest thing. I have a vet fund of $500 set aside for my animals but was only able to do this because of our tax return (lifesaver!).
    Where do you buy your hay? I've been looking all over for a local hay supplier and would drive to save some money since I spend $60 for 50 lbs.

  11. #9
    Cavy Slave kittymalone's Avatar
    Joined
    Jan 01, 2012
    Location
    Machesney Park, IL
    Posts
    255
    Thanks
    16
    Thanks
    64 Rec'd/51 Posts
    Mentioned
    9 Post(s)
    Quoted
    25 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    @pinky : I got it from a man in the Davis Junction/Stillman Valley are (near Rockford). He said he wasn't sure how long he'd be selling it (he wants to retire) so I bought 4 bales (I had rabbits, too but my last one passed away about a month ago). There is also a man in Rockton that I've bought from in the past but I didn't like his as much. I found them both on Rockford craigslist under the farm and garden section. There's a lot of alfafa mixed hay though, so be careful.

    I've also seen some in the Marengo area.

  12. #10
    Cavy Star, Photo Contest Winner pinky's Avatar
    Joined
    Feb 11, 2010
    Location
    Unincorporated Carol Stream, Illinois, United States
    Posts
    8,666
    Thanks
    559
    Thanks
    1,782 Rec'd/1,429 Posts
    Mentioned
    428 Post(s)
    Quoted
    1167 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    Quote Originally Posted by kittymalone View Post
    @pinky : I got it from a man in the Davis Junction/Stillman Valley are (near Rockford). He said he wasn't sure how long he'd be selling it (he wants to retire) so I bought 4 bales (I had rabbits, too but my last one passed away about a month ago). There is also a man in Rockton that I've bought from in the past but I didn't like his as much. I found them both on Rockford craigslist under the farm and garden section. There's a lot of alfafa mixed hay though, so be careful.

    I've also seen some in the Marengo area.
    Can you give me the info for the one that sold you nice hay? The farmers around here all have alfalfa mixed in. The one I found that sold blue grass was really poor quality.

  13. #11
    Cavy Newbie
    Joined
    Mar 13, 2012
    Location
    Saint-Sauveur Quebec
    Posts
    2
    Thanks
    0
    Thanks
    0 Rec'd/0 Posts
    Mentioned
    0 Post(s)
    Quoted
    0 Post(s)

    Money Re: Price of Owning A Guinea Pig

    I am not sure how much it would cost per month but I do know that I just got two piggies last week and the whole kit and kaboodle cost me over $400 including the pigs. I just have a standard cage so I can't even imagine the cost of starting off with a big fancy cage.

  14. #12
    Cavy Slave englishdaffodil's Avatar
    Joined
    Jan 04, 2012
    Posts
    121
    Thanks
    15
    Thanks
    21 Rec'd/20 Posts
    Mentioned
    1 Post(s)
    Quoted
    12 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    I will add to the above that, like any pets, it can be very tempting to spend more money on your piggies than what's strictly required! I recently bought one of those fur-be-gone brushes for $10...and then I saw some cat toys that I thought the piggy needed for $4...oh and she definitely needs a homemade cuddle bed, color-coordinated to her fleece...etc etc! So I try to budget in a little "fudge factor," knowing that giving Rosie a treat now and then makes me happy, too.

  15. "Thank you, englishdaffodil, for this useful post," says:

    pocketmonster (03-15-12)

  16. #13
    Cavy Slave PigPandemonium's Avatar
    Joined
    Dec 18, 2011
    Location
    The Moon
    Posts
    1,416
    Thanks
    102
    Thanks
    243 Rec'd/196 Posts
    Mentioned
    90 Post(s)
    Quoted
    232 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    With my two girls, I'd say it's about $150 a month give or take some, it's a very ruff estimation. This covers all items that have to be replenished basically, hay, pellets, vitamins, bedding, treats, veggies, fruits, and sometime getting another hiddy hut or toy, not to mention tons of love...Which is priceless xD Plus I'm going to be getting two more girls soon, so that price will be about doubled. *Faints* I'll be living in a card bored box with my guinea pigs soon.
    Last edited by PigPandemonium; 03-14-12 at 10:42 pm.

  17. #14
    Cavy Slave Sagers4's Avatar
    Joined
    Jul 15, 2011
    Location
    Oregon
    Posts
    12
    Thanks
    5
    Thanks
    0 Rec'd/0 Posts
    Mentioned
    0 Post(s)
    Quoted
    1 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    Quote Originally Posted by Xw0lfie View Post
    Hey there Sagers4, I have 5 boars and for me there is no price when owning a piggy ...But the piggies are worth it!
    I completely agree! Also, it is super important to be sure we can afford it!Thank you for your input

  18. #15
    Cavy Slave Sagers4's Avatar
    Joined
    Jul 15, 2011
    Location
    Oregon
    Posts
    12
    Thanks
    5
    Thanks
    0 Rec'd/0 Posts
    Mentioned
    0 Post(s)
    Quoted
    1 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    Quote Originally Posted by pocketmonster View Post
    So Guinea Pigs, much like anything else, can be made cheaper if you're frugal. Here's a fun tip I thought of today and haven't had time to execute:
    PVC pipe joints make GREAT tunnels! They come in all sorts of different joint combinations and can be personalized by hot gluing fabric on certain parts.. Mod Podge and scrapbook paper *may* work but I think you have to be careful about cavies licking the Mod Podge.

    I wish I had more time to go through my piggy low-down! I am a college student and cut costs at every corner and yet still have three incredibly loved and healthy piggies. I will repost when I am not supposed to be studying!
    I would love to hear about the complete piggy low-down but I understand about the studying as well!

  19. #16
    Cavy Slave Zuidy's Avatar
    Joined
    Dec 18, 2011
    Location
    Muskegon, Michigan
    Posts
    1,267
    Blog Entries
    18
    Thanks
    229
    Thanks
    192 Rec'd/168 Posts
    Mentioned
    57 Post(s)
    Quoted
    207 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    It definitely costs more initially, factoring in the cost for initial hay and other veggies and food, the proper housing (sounds like you won't need too much for housing, as you say you are ready for piggies "again")

    I would say that after you buy everything that only has to be bought one time, like cage supplies, hideys, and anything else, you would probably be spending AT LEAST $100 a month. I probably spend around $120 a month, only including Veggies, pellets every other month, litter, and about every 4th month a box of hay.

  20. #17
    Moderator / Cavy Star, Photo Contest Winner Inle_Rabbit's Avatar
    Joined
    Sep 13, 2011
    Location
    ATX
    Posts
    4,388
    Thanks
    521
    Thanks
    977 Rec'd/723 Posts
    Mentioned
    277 Post(s)
    Quoted
    533 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    Wow. I don't spend near 100 dollars a month on my piggies!

    I spend 10 dollars a week in veggies, sometimes less as I get free veggies from time to time from our store. I bought a bail of hay 4 months ago for 12 dollars I still have half left so I guestimate it will last 8 months. I buy a 5# bag of Oxbow pellets for 15 dollars and that last 2 months at 1/8 cup pellets per pig per day and I have 4 piggies.

    All in all it comes out to...

    40$ a month in veggies
    1.50$ in hay
    7$ in pellets

    48.50 a month!

    The biggest expense is going to be getting it started. You will need coroplast, at least 2 boxes of grids, fleece, uhal pad, 2 water bottles, 2 feed dishes, hiding houses, cuddle cups or fleece pads, nail clippers, vet fund, cost of piggies, etc.

  21. #18
    Cavy Slave
    Joined
    Mar 07, 2012
    Location
    Saint Louis, Missouri
    Posts
    77
    Thanks
    12
    Thanks
    5 Rec'd/4 Posts
    Mentioned
    1 Post(s)
    Quoted
    4 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    Great thread. I am doing my supply gathering over time. I just built the main floor. So that is about $80 for the grids. I am going to order supplies from drs foster n smith. I should have mine by the end of april. I am doi.g all of this over time.

  22. #19
    Cavy Slave grace&piggies's Avatar
    Joined
    Feb 03, 2010
    Location
    NSW, Australia
    Posts
    244
    Thanks
    2
    Thanks
    31 Rec'd/29 Posts
    Mentioned
    4 Post(s)
    Quoted
    14 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    I have two little lady pigs.

    Each month I spend:
    $100 on Carefresh for bedding.
    $15 on litter.
    $40-$50 on vegetables.

    I buy hay buy the bale for about $14 and that lasts months when stored correctly.
    I buy Oxbow pellets which cost around $35 for 1kg, including postage. That last maybe two months.

    So to get a round figure, let's say around $180 a month for two piggies.

  23. #20
    Cavy Slave captaincavymom's Avatar
    Joined
    Jan 31, 2012
    Location
    New Jersey (Central)
    Posts
    45
    Thanks
    6
    Thanks
    17 Rec'd/15 Posts
    Mentioned
    0 Post(s)
    Quoted
    5 Post(s)

    Re: Price of Owning A Guinea Pig

    Using fleece will cut your costs down in the long term. I don't mind the laundry because I know how much money we are saving by avoiding disposable bedding.

User Tag List

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •